x
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.

Havuz Pompaları

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte tatil planları yapmaya başlarız. Özellikle gideceğimiz tatil alanlarının havuzlarının temiz ve hijyenik olması herkes için önemli bir husustur. Konu mikrop olunca belki de akla ilk gelen yüzme alanı havuzlar, mutlaka hijyenik şekillerde temizlenmelidir. Bunun için havuz pompaları bu tür yerler için çok önemli ekipmanlardır.

Normalde havuzlarda bulunan bakteriler ve mikroplar hasta olmamıza sebebiyet verebilirler. Bu yüzden gideceğimiz otellerin havuzunun mutlaka temiz olmasını isteriz. Peki, havuzların temizliği nasıl sağlanmaktadır? Havuzların bakım ve onarımları için birtakım kimyasallar kullanılmaktadır. Peki, havuzda kullanılan pompa ne işe yarar, havuzun temizliği konusundaki görevi nedir?

Havuz Pompası Nedir?

Havuz pompası havuzun temizliği için oldukça önemli bir araçtır. Eğer havuzunuzun pompası yoksa suyu doldurduktan sonra havuzunuz yine kirlenecektir. Bu durumda havuzunuz mikrop ve bakteri yuvası olacaktır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için mutlaka havuz pompası kullanmalısınız. Havuz pompaları su içerisinde zamanla biriken kirleri, sinek ve böcekleri temizler ve aynı zamanda mikropları yok eden kimyasallara göre daha doğal bir şekil çalışır.

Bu pompalar, havuz içinde sirkülasyon sağlamaya da yararlar. Suyu emerek ağız kısmında bulunan filtreleri ise tüm kirleri temizlerler. Havuz pompası sayesinde su sürekli olarak devir daim yapar. Bu şekilde zamanlar havuz içerisinde biriken yaprak, kir, böcek ve sinek gibi yapılar toplanır. Bunun dışında havuzun önemli bileşenlerinden birisi olan klorun eşit bir şekilde yayılması için de havuzda kullanılan pompa gereklidir. Özetleyecek olursak havuz pompaları havuzda yüzebilmemiz için gerekli olan araçlardır, diyebiliriz.

Havuz Pompası Çalışma Prensibi Nasıldır?

Havuzda kullanılan pompaların sistemlerinde bir elektrik motoru bulunmaktadır. Bu elektrik motoru pompanın gövdesinde pervane gibi dönmektedir. Bu pervane ise suları çeşitli kanallardan ve filtrelerden geçirerek sirkülasyon sağlamaya yarar. Su sirkülasyon ile beraber girişlerine geri döner. Havuz pompaları suları pompalayarak filtrelere gönderir ve bu su filtrelerden geçerken yabancı maddeleri toplar.

Bu şekilde havuz pompası suyu kolayca temizlemiş olur. Devir daim işlemi ile birlikte temizleme, filtreleme ve de arınma işlemleri gerçekleşmiş olur. Havuz pompası ile temizlenen havuzlar her türlü kir ve bakteriyi dışarı atarak daha hijyenik bir hale gelirler. Pompa ile temizlenmeyen havuzda yüzmek ise sağlık açısından oldukça tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir.

Havuz Pompası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Havuz pompasının kullanımı açısından dikkat etmemiz gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. İlk olarak havuz pompasını kullanırken emiş ve basma güçlerinin, filtre kapasitesi ile uyup uymadığını öğrenmelisiniz.

Pompaların konulacağı yer ise mutlaka su ve nemden uzak bir bölge olmalıdır. Motor kısmı suya karşı korunaklı bir alanda bulunmalıdır çünkü su motora zarar verebilir. Pompanın yüksekliği ise mutlaka havuz şartlarına uygun bir şekilde belirlenmelidir. Havuz pompaları konusunda dikkat edilmesi gerekilen bir diğer husus ise motorlardır. Pompa motorunun su alması veya pervanelerin yerinin iyi oturmaması gibi durumlar pompanın yanma ihtimalini arttırabilir. Bu yüzden havuz pompası ve motorun konumu sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için mühimdir.

Özellikle de yaz aylarında çok fazla ihtiyaç duyduğumuz bu havuz pompası günde çok uzun saatlerce çalışabilir. Bu motora günde 12 saat çalıştırıp bir iki saatlik bir mola verdirmeniz daha verimli çalışması için önemlidir. Bu sayede pompanız daha iyi bir performans gösterir ve de kimyasal temizleyici maddelere ihtiyacınız kalmamış olur. Bunun dışında havuz pompaları kullanırken;

  -
 1. Pompaların susuz çalışmamasına,
 2. -
 3. Çok yollu vanaları konumlarına,
 4. -
 5. Pompa çalışırken çıkış vanasının kapalı olmasına,
 6. -
 7. Filtrenin kapağında kabarcık olmamasına özen göstermelisiniz. Bu tür durumlara dikkat
 8. edilmediği takdirde havuz pompasının ömrü de zamanla azalacaktır.
 9. -

Havuz Pompalarının Fiyatları Nasıldır?

Havuzda kullanılan pompalar, diğer pompalar gibi pek çok görevi bulunan cihazlardır. Özellikle yaz aylarında havuzlu otellerin ve evlerin vazgeçilmezi olan bu pompalar suyu temizleyerek daha hijyenik bir tatil geçirmemize yardımcı olurlar. Pompa ile temizlenmeyen bir havuza girmek sağlığımız için oldukça zararlı sonuçlara sebebiyet verebilir.

Eğer bir havuzunuz varsa mutlaka bir havuz için kullanılan pompanızın da olması gerekir. Havuz pompasının fiyatları da diğer pompa çeşitleri gibi değişkenlik gösterebilir. Alacağınız pompanın büyüklüğü, modeli, malzemesi gibi daha pek çok faktör pompa fiyatlarını etkilemektedir. Sizin için en doğru pompa modelini öğrenmek için Pompa Marketim isimli firmamıza danışabilirsiniz. Havuz pompaları fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.