x
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Termometre

Sıcaklık ölçme amacıyla kullanılan cihazdır. Sıcaklık ölçer olarak da bilinmektedir. Endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılan termometre hassas bir ısı algılamasına sahiptir. Bu aletler yalnızca ısı ölçmek için değil sıvı ve gazların basınç seviyelerini ölçmek için de sıklıkla kullanılır.

Farklı çeşitlerde sıcaklık ölçerler bulunmaktadır. Son zamanlarda yapı ve endüstriyel alanlarda sıklıkla tercih edilenlerinden bir tanesi ise lazer sıcaklık ölçerdir. Bu aletler, standart protokolleri takip ederek yapı ve makinelerde sabit bir şekilde kurulum yapabilir. Sisteme entegre edilebilir. Sıcaklık ölçümlerinin otomatik olarak yapılması, sıcaklık verilerinin düzenli bir şekilde toplanmasına ve bu sayede güvenli bir şekilde çalışılmasını sağlar. Temaslı ve temassız olarak bulunan çeşitleri petrol, kimya, demiryolu, tesisat ve sanayi gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Termometre Nedir?

Sıcaklığı ölçmek için kullanılan ve derece ile sıcaklığın seviyesinin belirlendiği bir alettir. Genellikle ince bir cam tüp içinde bulunan cıvanın sıcaklık ile temas etmesi halinde genleşip yükselmesi sonucunda sıcaklık sonucu veren bir malzemedir. Oldukça işlevsel olması ile her alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. Termometre halk arasında kullanımının yanı sıra yapı, sanayi ve endüstride de kullanımı oldukça yaygındır.

Sıcaklık Ölçer Çeşitleri Nelerdir?

Yapı, endüstri ve sanayi kullanımı göz önüne alınarak iki farklı çeşidinden bahsetmek mümkündür. Alttan bağlantılı ve arkadan bağlantılı çeşitleri bulunmaktadır. Kullanılacak alana göre farklılık gösteren sıcaklık ölçerlerin kullanımı daldırma boyu ve cm’ne göre belirlenir. Kullanım alanı belirlendikten sonra ise seçilebilecek iki farklı çeşidi bulunmaktadır.

Bunlardan ilki lazerli sıcaklık ölçerdir. Aydınlatmalı bir LCD ekran ile sıcaklığı gösterir. Otomatik kapanma özelliği ile yapılan iş sırasında pil ömrü tasarrufu sağlar. Kızılötesi lazer teknolojisi ile -50 derece ile +380 derece arasındaki sıcaklıkları kolay bir şekilde ölçer. Temassız bir termometre olması nedeniyle de risksiz bir kullanım sunar. Isıtma sistemlerini, sıcak boru döşemelerini, kazanların ısısını ve soğutma depolarının sıcaklığını risk olmadan kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer sıcaklık ölçer çeşidi ise cep kazan termometresidir. Farklı çıkışları bulunan bu sıcaklık ölçerler, merkezi ısıtma sistemlerinin ölçümünde, sıcak su depolarında ve petrol rafinelerinde kullanılmaktadır. Kazan çubuk sıcaklık ölçeri olarak da bilinmektedir.

Kapalı devre ısıtma sistemlerinde de kullanılmaktadır. Çalışma prensibi ise şu şekildedir, sistemde ısı seviyesinin belli bir basıncı aşması gibi durumlarda ısısı yükselen veya alçalan sıvının tahliye edilmesini sağlar. Belirlenen basıncın üstüne çıkmasını önler. Bunun sayesinde tesisat sisteminin zarar görmesi engellenir.

Sıcaklık Ölçer Ne İçin Kullanılır?

Sanayi ve endüstri alanın kullanılan termometre, özellikle sıvıların sıcaklığını ölçerken genleşerek basınç ve sıcaklık seviyesi hakkında bilgi verir. Endüstrinin farklı alanlarında kullanılan sıcaklık ölçer, yüzeylerin sıcaklığını, malzemelerin sıcaklık derecelerini, çalışılacak ısı veya gazın ölçümünü, basınç seviyesini ve rutin sıcaklık seviyelerini kayıt ederek kontrol edilmesini sağlar. Temaslı ve temassız özellikleri göz önünde bulundurularak kullanılacak alana göre çalışma prensipleri değişmektedir. Sıcak su depoları ve soğutma depolarında sıklıkla kullanılmaktadır. Petrol rafineleri ve sıcak boru döşemeleri esnasında kullanılması gerekmektedir. Tesisat sırasında kullanılması, yapılan işin niteliğinin artmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Çalışırken yükselen ısı ya da düşen sıcaklık çalışma alanını iş için uygun olmaktan çıkarabilir ya da kurulan sistemlerin zarar görmesine neden olabilir. Termometre kullanımı bu riskten kurtarmaktadır.

Termometre Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Farklı özellikleri bulunan sıcaklık ölçerlerin kullanılan alana göre özellikleri de değişim göstermektedir. İşlevleri ve nitelikleri açısından incelediğinde özellikle tesisat ve yapı işlerinde kullanılacak sıcaklık ölçerlerin tercih edilirken dikkat edilmesi gereken birkaç ufak nokta vardır. Bu aletler yapılan iş sırasında işin kolaylığını sağlar. Bu nedenle seçilecek olan sıcaklık ölçerin dijital göstergelere mi sahip olması gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir. Kullanım alanı ve ölçülecek sıcaklığın aralığı dikkate alınarak seçim yapılmalıdır.

Termometre Fiyatları

Kullanılacak alan, seçilen derinlik, bağlantı çıkışı ve daldırma boyuna göre fiyatlarında farklılık göstermektedir. Sıcaklık ölçerler, işlevselliği ve işleri kolaylaştırmak adına özellikle yapı, tesisat ve endüstri alanlarında işin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olması nedeniyle tercih edilir. Kullanılacağı alana göre de sıcaklık ölçerler farklı fiyat aralıklarıyla satılır. Özellikle dijital ve kızılötesi özelliklerin işin içine girmesi fiyatlarında farklılıklar olmasına neden olur. Çalışma prensibine göre değişim gösteren termometre en avantajlı fiyatlar ile Pompa Marketim tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.