x
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 18 ürün görüntüleniyor.

Yangın Pompaları

Yangın bütün insanların hayatında başına gelme olasılığı olan bir felakettir ve büyük zararlara yol açar. Yangına kolayca müdahale edebilmek amacıyla sistemler geliştirilmiştir. Yangın pompaları yangına müdahale etmede görev alır ve sistemin önemli bir parçasıdır. Yangın pompası, yangın sırasında bağlı olduğu su kaynağından yangın söndürme tesisatına basınçlı su aktarır. Daha başlangıç sırasında devreye girer böylece yangının büyümesinin önüne geçer.

İçinde yangın önlemek için pompası yer alan yangın sistemi yangın sırasında meydana gelebilecek hasarı ortadan kaldırır ya da olumsuz sonuçları en aza indirir. Bu sistemlerin diğer bir adı da yangın hidroforudur. Yangın önlemek için pompalar; okul, hastane, alışveriş merkezi, belediye, fabrika, konutları ve endüstri tesisleri gibi birçok farklı alanda kullanılır. Yaygın hidroforlarının görevi yangın söndürme sistemlerine sabit debi ve basınç ile suyun tedarikini sağlamaktır. Yangın hidroforları sayesinde yangın esnasında oluşabilecek zararlar en aza indirilir bu yüzden bu sistemler hayati önem taşır.

Yangın Önleme Pompalarının Kullanılma Nedeni

Yangın söndürmek için hidroforlar yangın tehlikesine açık olan tüm alanlarda kullanılır. Küçük olan alanlarda yangın tüpü gibi küçük çaplı ve yangın söndürmede etkili ürünler kullanılır. Ancak fabrikalar, işletmeler ve diğer büyük yapılarda yangın söndürmek için daha kapsamlı önlem almaya gereksinim duyulur. Yangın pompaları büyük yapılarda yangın söndürmede oldukça işe yarar.

Ancak yangın söndürme geniş bir sistemden oluşur ve yangın hidroforu bu sistemin parçalarından biridir, tamamını oluşturmaz. Yangın hidroforlarının kullanılma amacı mekanizmalarda ortaya çıkabilecek basınç sorununu önlemektir.

Yangın hidroforu su çıkış ağzına ihtiyaç olan debiyle basıncı verir. Bu şekilde yangın söndürmede ihtiyaç olan suya daha kolay bir şekilde erişilir. Yangın sebebiyle ortaya çıkacak felaketlerin önüne geçilir. Can ve mal kaybı yaşanmaz, yangın için gerekli önlem alınmış olur. Yangın meydana geldikten sonra müdahale sisteminde meydana gelebilecek sorunları halletmek oldukça zordur. Yangın meydana gelmeden önce yangın pompaları ve gerekli olan diğer sistemleri kurmak önemlidir.

Yangın Önleme Pompası Kullanım Alanları

Yangın hidroforu yangın tehlikesinin yoğun olduğu alanlarda tercih edilir. Bina, fabrika ve tesisler bu riskin fazla olduğu alanlardır. Aynı zamanda özel mülkler, site ve apartmanlar insan ya da ortam kaynaklı yangın tehlikesi olan alanlardır. Bu tür ortamlarda yangın hidroforları yangını kısa süre içinde söndürmek ve yangına müdahale etmede oldukça önemlidir.

Birçok farklı tesiste yangın hidroforlarının kullanımı yaygındır. Bunların arasında en çok okul, alışveriş merkezi, belediye, hastane, otel ve tehlikeli madde işleyen binaları görürüz. Aynı zamanda mobil yangın söndürme sistemlerinde kullanılırlar ve su tankının arka kısmına yerleştirilirler. Hayatımızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz bu alanlarda büyük bir felaketle karşılaşmadan önce yangın pompaları kullanarak gerekli önlemleri almamız gerekir.

Yangın Pompaları Çeşitleri

Yangın söndürmede yararlanılan hidroforların farklı çeşitleri bulunur. Yangın önleme pompalarının çeşitleri ürünün yakıt tipi ve modeline göre farklılaşır. Yakıt tiplerinde genellikle elektrikli ve petrol yakıtlar tercih edilir. Yangın önleme pompaları mekanizması incelendiğinde ana pompa ve yardımcılardan oluştuğu görülmektedir. Bu sistemde yedek parçalara da gereksinim duyulur. Ana parça ve yedek parçanın birbirinden farklı kaynaklarla çalışması önlem için önemlidir. Eğer ana parçada bir arıza olursa yedek parça devreye girer ve gereken basıncı sağlar. Örneğin ana parça elektrikli ise yedek parça dizel olarak seçilir.

Yangın önleme pompaları modelleri genelde 3 tanedir. En çok kullanılan yangın pompaları modellerden biri santrifüj pompa çeşididir. Bu model tek kademeye sahiptir ve uçtan emişlidir. Bu mekanizmaların bakımını sağlamak kolaydır, bakımı için oldukça az çaba harcanır. Diğer bir model ise çift emişlidir. Bu modelin gövdesi sistemden ayrılabilir ve gövdeler yatay formdadır. Başka bir yangın hidroforu modeli ise hat tipi olan modeldir. Bunlar tek emişli ve tek kademelidir. Bu modelin de bakım ve onarımı oldukça kolaydır.

Yangın Pompası Nasıl Seçilir?

Yangın hidroforu seçmek için ihtiyaç sahiplerinin göz önünde bulundurması gereken bazı özellikler vardır. Bunlardan biri yangın önleme pompasının hangi alanda kullanılacağıdır. Diğer özellikler ise suyun debisi, akışkan yoğunluğu ve ne kadar yükseklikte basınç uygulanacağıdır. Aynı zamanda su kaynağının konumu, uzaklığı ve sistemin mekanik yapısına da dikkat edilmelidir. Örneğin su kaynakları yatayda bulunduğu zaman yatay tip yangın pompaları tercih edilmektedir. Yangın önleme pompası seçerken profesyonel destek almakta fayda var. Profesyonel destekle sektörünüz için en uygun olan yangın pompasını seçebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.