x
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 241 ürün görüntüleniyor.

Yatay Kademeli Pompalar

Gümümüzde pek çok sektörde pompa kullanılmaktadır. Endüstriyel, inşaat ve temizlik alanlarında pompa kullanımı oldukça yaygındır. Her sektöre özel farklı tür ve modelde pompalar bulunur. Sıvıların birden fazla aşamada basınçlandıran pompalara yatay kademeli pompalar denir. Bu pompalar birden fazla kademe kullandıkları için aynı zamanda santrifüj pompa ismi ile de bilinmektedirler.

Kademeli pompaların her kademesinde kılavuz kanatlar, bir adet difüzör ve çark bulunmaktadır. Bu üç temel madde pompanın gövdesinde bulunmaktadır. Kademeli olan pompa, sıvı basıncını arttırmak için normalde olduğundan daha farklı bir sistem kullanmaktadır.

Normal koşullarda bu basınç pistol yardımı ile arttırılırken, bu pompalarda çark tarafından yapılır. Pompanın her aşamasında farklı çark tipleri bulunabilir. Bunun dışında kademeli pompalar çekme çubuğuna sahip bir pompa türü olarak karşımıza çıkar. Yatay kademeli pompalar incelendiğinde, pompanın çıkışında bulunan sıvı basıncının giriş suyu basıncına göre çok daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Bu pompalarda merkezkaç kuvveti elde edebilmek için çark devri sağlanır. Çalışma sıvısı daha basınçlı bir hale gelsin diye de çok sayıda oda kullanılmaktadır. Sıvı ilk olarak giriş yaptığında çark hızı artar ve difüzör de suyun hızını bir basınca çevirir. Basınç elde eden su ise ilk kademeden geçip ikinci kademeye gider. Bu yöntemle istenilen basınç elde edilir.

İstenilen basınca ulaşan sıvı ise istenilen alana pompalanır. Kademeli pompaların emme, sıkıştırma ve de tahliye işlemleri hacimlere göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple değişken hacimlere de sahip oldukları içi bu pompalara santrifüj pompa ismi de verilir. Peki, bu pompalar ne işe yarar, hangi alanlarda kullanılmaktadırlar? Yatay olan kademeli özellikli pompaların fiyatlarını etkileyen unsurlar nelerdir?

Yatay Olan Kademeli Pompalar Ne İşe Yarar?

Pompaların önemi hayatımızda oldukça büyüktür. Çoğu uygulama ve işlem sırasında büyük ve küçük firmalar pompalardan destek almaktadır. Yatay kademeli pompalar ise pek çok sektörde kullanılmakta olan pompa türlerinden birisidir. Bu pompalar, sıvıların yüksek basınç altında hareket edebilmesi için çalışmaktadırlar. Bu şekilde yüksek basınçta hareket edebilen sıvılar da gerekli uygulamalarda kullanılır. Pompanın gövdesinde mevcut olan bir ya da birden fazla çark ve kademe kullanılarak basınç sağlanır. Akışkan madde birçok aşamadan geçerken, mekanizma içinde uzun mesafede basınç oluşturur. Bu pompalar büyük apartman ve ofislerde, çok katlı binalarda, endüstriyel yıkama alanlarında ve imalatlarda kullanılabilir. Aynı zamanda yangın hortumu besleme ya da sulama sistemlerinin de işe yararlar. Ayrıca bu pompalarla basınç yükseltme ve yıkama sistemi yararlanır. Peki, kademeli olan pompalar yapı gereği kaç aşamada incelenir?

Kademeli Pompa Çeşitleri Nelerdir?

Kademeli pompalar dikey ve yatay kademeli pompalar olarak iki alanda incelenebilir. Bu modelleri genel olarak çarkların yönüne göre ayırmaktayız. Yatay olan kademeli özellikli pompalarda çarklar birbirlerine yatay bir şekilde yerleştirilmiştir. Modüler ara bölümlere sahip bir parçalı kasa kullanılmaktadır. Montaj ise rulman yataklarının arasındadır. Bu sebeple çok kademeli pompaların yüksek basınç gerektiren uygulamalarda çok daha dengeli olmasına olanak sağlar. Dikey olan pompaların yatay kademelilerden farkı ise daha yüksek akış hızları ile ilgilenmesidir. Aynı zamanda dikey kademeli pompanın çarkları ise dik bir şekilde hizalanmıştır. Aralarındaki en büyük fark ise çark sıralanması olarak görülebilir.

Her iki türdeki pompa yüksek basınç gerektiren temizlik işlemleri, basınç yükseltmeleri, maden susuzlaştırmaları, kar yapma işlemleri, kojenerasyon, kazan besleme işlemi ve yoğuşma uygulamaları için kullanılmaktadır.

Yatay Kademeli Pompaların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Pek çok büyüklük ve özellikte üretilen yatay kademeli pompalar işlevsel ürünlerdir. İlk olarak sizin için hangi pompanın gerekli olduğunu anlamanız gerekir. Pompa Marketim olarak hizmet vermekte olan firmamıza ulaşarak hangi pompayı satın almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bunun dışında pompa fiyatları pek çok özellik ile değişken olabilirler. Bazı pompalar daha büyük olurken bazıları ise daha az malzemeli ve ufak motorlu pompalardır. Bu durum ise fiyat konusunda oldukça etkileyici olan bir durumdur. Yatay olan kademeli pompaya ihtiyacınız var ise ve hangi pompayı alacağınız konusunda kararsızsanız firmamıza ulaşarak doğru bilgileri edinebilirsiniz. Pompalar özellik gereği farklı fiyatlarda oldukları için bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Yatay kademeli pompalar için en doğru ve kesin bilgi için bizlerle iletişim kurarak sipariş oluşturabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.