x
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 164 ürün görüntüleniyor.

Sirkülasyon Pompaları

Sirkülasyon pompası, soğutma ve ısıtma sistemlerinin, soğuk ve sıcak suyu kapalı bir çevrim içinde devir daim yapmasını sağlamakta olan pompa sistemlerine verilen isimdir. Sistem içinde dolaşacak suyun ilerlemesini sağlayan sirkülasyon pompaları, yaşam alanlarında soğutma ve ısıtma sağlayan kombi, kazan, boyler ve benzeri cihazlarda gerekli bir ekipmandır. Cihaz sistem içindeki kazanda ısınmakta olan suyun tesisattaki dirençlerini yenmesini ve ısı yayanlara iletilmesini sağlamaktadır.

Sirkülasyon Pompaları ile Yüksek Verim

Yaşam alanlarında sirkülasyon pompası bulunmaması, hat içindeki sıcak suyun boru içinde kalmasına ve soğumasına neden olmaktadır. Hat kullanılmaya başlandığında soğuk su tesisat içine geri itilmekte ve su ısıtıcıdan gelen su ile değişimi tamamlana kadar sıcak su gelmemektedir. Bu durum ise su israfına, enerji ve zaman kaybına neden olmaktadır.

Sistemler için oldukça önemli bir yere sahip olan sirkülasyon pompaları son derece dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Isıtma sistemlerinin en değerli parçaları arasında ilk sıralarda yer alan pompa, sistemin en doğru şekilde çalışmasını sağlayan en temel parçadır. Cihaz içindeki en uzak noktalara dahi sıvı iletilmesini sağlayan sirkülasyon pompasının, modern ısınma sistemlerinde kullanılması ile birlikte boru çaplarında küçülme ve daha düşük ısılar ile çok daha verimli bir ısınma elde edilmiştir.

Sirkülasyon pompası cihazlarının ısıtma ve soğutma sistemlerinin kalbi olarak görülmesinin en önemli nedenlerinden biri sistem borularında her zaman sıcak akışkan bulunması ve akışkanın soğumasının gecikmesidir. Soğuma gerçekleşmemesi cihazın en yüksek verimde çalışmasını ve kişilerin büyük kazanımlar elde etmesini sağlamaktadır.

Sirkülasyon Pompası Kullanım Avantajları Nelerdir?

Sıcak su devir daiminin en verimli şekilde tamamlanmasını sağlayan, kombi, boyler ve kazan benzeri ısınma sistemlerinde kullanılan sirkülasyon pompaları kullanıldıkları dönemden itibaren yüksek verim sağlamaları sayesinde tercih listelerinde ilk sıralarda yer almayı başarmışlardır.

Tüm konut, otel ve restoranlarda kullanıcılarına eşsiz bir kolaylık sunan ve konfor vermeyi hedefleyen sirkülasyon pompası sıcak suyun kısa süre içinde musluklara soğumadan ulaşmasını sağlamaktadır. Özellikle son dönemlerde yaşam alanlarında sıklıkla kullanılan bu pompa, kullanıcılara sayısız fayda sağlamaktadır. Pompaların kişilere sunduğu en temel avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Su Tasarrufu: Sirkülasyon pompası sahip olduğu sistemler bütünü sayesinde anında sıcak su vermektedir ve bu nedenle diğer sistemlerdeki gibi sıcak su beklerken fazla su akıtılmaması sayesinde su israfını önlemektedir. Sistem sahip olduğu özellikler sayesinde su akışı başladığı anda sıcak su verilmesini sağlamaktadır. Suyun yetersiz olduğu alanlarda daha kullanışlı bir sistem olan sirkülasyon pompaları, kişilere zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır.
  2. Kullanım ve Kurulum Kolaylığı: Sirkülasyon özellikli pompalar son derece kolay bir şekilde kurulmakta ve kişilerin işlemin tamamlanmasını beklerken zaman kaybı yaşamasını önlemektedir. Son derece basit ve kısa bir kurulum işlemine sahip olan sirkülasyon pompası, musluk açıldığı anda sıcak su verebilmesi sayesinde kişilere kullanım kolaylığı da sağmaktadır.
  3. Ulaşılabilirlik: Sirkülasyon özellikli pompalarının günümüzde özellikle yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilmeye başlanması, bu cihazlara kolaylıkla ulaşılabilecek birçok kurum ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Pompa Marketim internet sitesi üzerinden kişilere ulaşmakta olan firmamızda, sirkülasyon pompaları ve bu bağlamda ihtiyaç duyulan birçok cihaza en güvenli şekilde ulaşmanızı sağmak adına hizmet vermektedir. İnternet sitemizde neredeyse tüm ısıtma ve soğutma sistemleri ile uyumlu çalışabilecek sirkülasyon pompası çeşitleri bulunmaktadır. Cihazlarımız en son teknolojiye uygun kapasitededir ve danışanlarımız sahip olduğunuz sisteme uygun pompayı seçmeniz adına sizlere destek vermektedir. Sizlerde otellerde, evlerde, ısıtma ve soğutma sistemi kullanılan bu gibi tüm alanlarda daha verimli bir kullanım zevki yaşamak için internet sitemiz üzerinde bulunan sirkülasyon pompası çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Sirkülasyon Pompası Çeşitleri Nelerdir?

Kullanışlı olan sirkülasyon pompaları kendi aralarında iki gruba ayrılmaktadır. Kuru rotorlu ve ıslak rotorlu sirkülasyon özellikli pompalar olmak üzere iki çeşidi bulunan ürünler farklı amaçlara hitap etmektedir.

Islak rotorlu sirkülasyon pompası, harici bir motorla çalışmamaktadır. Sistem motor soğutmasını basınçlanmayı sağlayan akışkan ile yapması sayesinde, ıslak rotorlu sirkülasyon pompası kuru rotorlu sirkülasyon pompasına göre çok daha sessiz çalışmaktadır. Islak rotorlu pompanın, rotor bölgesinin dış çeperinde, pompada basınç kazanan doksan derecelik bir sıcak su dolaşmaktadır ve bu su aynı anda pompanın soğumasını sağlamaktadır.

Kuru rotorlu sirkülasyon pompası ise adından da anlaşılacağı üzere kuru rotor sistemi ile çalışmaktadır. Motor soğutması bu sistemde motorun arka bölmesinde yer alan havalandırma fanı aracılığı ile sağlanmaktadır. Sistemde bulunan havalandırma fanı, dış ortamda bulunan havayı motor gövdesi üzerinde bulanan kanatçıklara yönlendirerek, pompa motorunun soğumasını sağlamaktadır.

Kuru rotorlu sirkülasyon pompaları sahip olduğu motor sistemi yaklaşımı sayesinde, ıslak rotorlu sirkülasyon pompalarına nazaran daha yüksek sesle çalışmaktadır. Kişiler pompaları seçerken yüksek verim alabilmek adına, sahip oldukları sisteme en uygun pompayı seçmeye özen göstermelidir. Pompanın doğru seçilmemesi olası birçok sorunu beraberinde getirmekte ve kişilerin mağdur duruma düşmesine neden olabilmektedir.

Sirkülasyon Pompası Bakım ve Montaj işlemleri

Yaşam alanlarında bulunan kombi, boyler ve kazan benzeri cihazların çok daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Sistem içinde bulunan suyun kolaylıkla devir daim yapmasını sağlayan bu sistem, kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır ve her bir sistem kullanıcılarına sayısız avantaj sunmaktadır.

Sirkülasyon pompaları montajı oldukça kolay bir şekilde yapılmakta ve kişilerin zaman kaybı yaşamasını engellemektedir. Sirkülasyon pompası montajı yapılırken aşağıdaki yollar izlenmektedir.

Sirkülasyon pompasının ilk kez çalıştırılacağı zaman, sistem içindeki havanın alınması gerekmektedir. Tesisat içinde bulunan havanın sirkülasyon pompasını kapatmaması amacı ile yapılacak olan bu işlem, motor bölümü üzerinde bulunan vidanın gevşetilmesi ile sağlanabilmektedir. Genel şartlar göz önüne alındığında ekstra bir bakım gerektirmeyen sirkülasyon özellikli pompalar, kış aylarının yaklaşması ile çeşitli kontrollerden geçirildiğinde, uzun süreler boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Özellikle motorun sıkışmadığından emin olmak için motorun sağa sola rahat bir şekilde hareket ettiğinden emin olmak gerekmektedir. Ayrıca kullanılan sirkülasyon pompaları gövdesinde, izolasyon malzemeleri bulunmakta ise bu malzemelerin drenaj çıkış kapağının kapanmasına neden olmadığından emin olmak sistemin verimli olarak çalışması açısından oldukça önemlidir.

Sirkülasyon Pompası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Soğutma ve ısıtma sistemleri içinde bulunan suyun devir daim yapmasını sağlayan pompalar, sirkülasyon pompası adını almaktadır. Aşırı nüfus artısı ve kentleşme gibi durumlar ısıtma sisteminde kullanılan kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına verilen önemin artmasını sağlamış ve bu bağlamda sirkülasyon pompaları kullanımı ise artış göstermeye başlamıştır. Soğutma ve ısıtma sitemlerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlayan sirkülasyon pompasının seçimi, oldukça önemli ve özen gösterilmesi gereken durumların başında yer almaktadır.

Sirkülasyon pompası seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli noktalardan biri sistemin ne tür bir akışla çalıştığıdır. Buna ek olarak akışkanın sahip olduğu basma debisi ve akışkanın debisi önceden hesaplanarak en uygun ürün tercih edilmeye çalışılmalıdır. Sirkülasyon pompaları montajı ve kullanımı sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

İlk olarak montaja başlamadan önce uygulama yapılacak olan tesisatın temizlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Montaj sırasında kullanılacak contaların kaliteli ve dayanıklı olması pompaların kullanım ömrünün uzamasını ve verimin artmasını sağlamaktadır. Son olarak ise pompanın doğru elektrik akımına bağlanmış olması ürünün sağlıklı bir çalışma sergilemesini sağlayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.