x
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 75 ürün görüntüleniyor.

Jet Pompalar(Derinden Emişli)

Kendinden emişli su pompası ya da kendinden emişli atık su pompasına Jet pompalar denir. Bilinen bir pompa çeşididir. Genel olarak santrifüj pompalar ya da dalgıç pompalar gibi çok yaygın kullanılmasa da kullanım alanı bakımından önemli bir pompa çeşididir. Bu pompalar derin ve sığ kuyulardan su çıkarmak için kullanılmakta olan pompalardır. Aynı zamanda püskürtücü pompa ismi ile de bilinmektedirler. Kendinden emişli jet özellikli pompa kusursuz bir çalışma sistemine sahiptir. Suyun bulanık ya da baloncuklu olduğu zamanlarda bile kusursuz emiş gerçekleştirebilir. Peki, bu pompaların çalışma prensipleri nasıldır? Jet olarak adlandırılan bu pompaların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Jet Pompası Çalışma Prensipleri

Bu pompalar akışkan kaynağın üzerine genel olarak zemin seviyesine monte edilirler. Bu sebeple bu pompaları kurmak için bir alt yapı sistemine ihtiyaç duyulur. Zemin seviyesinde olduklarından dolayı erişimleri de kolay olur. Böylelikle bakım ve onarım işlemleri de daha kolay bir şekilde yapılır. Bu pompaların çalışma prensiplerine bakmadan önce ilk olarak gerekli olan doğru tip pompanın seçilmesine dikkat etmek gerekir. Mesela yakıt işlemleri için yakıt pompaları, atık sıvı işlemleri için katı madde işletme pompaları gibi. Jet pompalar muhafaza sıvı doludur ve bu sıvı pompalanacak sıvıyla aynıdır. Pervane gövdede döndüğü zaman, pervane gözünde bir düşük basınç bölgesi oluşur. Basınç atmosferden çok daha düşük seviyede olduğu için emiş borusundaki havayı da pompaya iter. Derinden emişli pompalar, havayı muhafaza alanında devridaim sıvısı ile karıştırır. Hava, sudan ayrılır ve muhafaza bölgesinden boşaltılır. Emiş hattındaki hava yer değiştirdiği zaman pompa dinamik bir haldedir ve diğer pompalarda olduğu gibi bir akış sağlanır. Jet özellikli pompaların en büyük faydalarından birisi de dalgıç pompaya ihtiyaç duymadan pompayı dışarıda tutarak emme yapabilmesidir.

Derinden Emişli Pompaların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kendinden emişli pompaların bazı türleri 3 ince kadar katıları işleyebilirler. Bu sebeple katı maddelerin taşınması gerçekten önemli bir avantaj sayılabilir. Jet pompalar pompa çukuru dışındayken de su pompalamaya devam ederek avantaj sağlar. Pek çok bakımdan avantajlı olan bu pompaların da her ürün gibi kendi içinde birtakım dezavantajları olabilir. Derinden emişli pompaların olumsuz özelliklerinden biri ise hava kaçaklarına meyilli olabilmesidir. Kendinden emişli pompaların emme hatları, her zaman atmosfer basıncı altındadır. Bu sebeple de hava kaçağı meydana gelmesi olası bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Derinden emişli pompalar ilk emişten sonra mutlaka tekrar doldurulması gereken pompalardır.

Jet Pompaları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pompa çeşitlerinin her birinin kendine ait kullanım kılavuzları bulunmaktadır. Bu kılavuzlar sadece makinenin nasıl çalıştığını anlamak için değil, aynı zamanda uzun ömürlü olarak kullanabilmeniz için mutlaka uymanız gereken kuralları içermektedir. Jet pompaları kullanırken dikkat edilmesi gereken etkenleri birkaç madde ile açıklayabiliriz:

  1. Jet pompanızı kullanmadan önce, emiş hattında veya pompa contalarında sızıntı var mı diye kontrol etmelisiniz. Bu bölgelerde oluşabilecek sızıntılar pompanın daha verimsiz çalışmasına sebebiyet verebilir.
  2. Derin emişli pompaların pompa hortumu ya da pompa borusu uzunluğu ve çapları da önemli noktalardan birisidir. Pompa hortum ve borusunun çapı, pompanın emiş gücünü etkileyebilir. Bu hortum ve de borular her ne kadar uzun ölçüde olursa, emiş gücü de bir o kadar artacaktır.
  3. Derin emişli pompaların sıvı kaynağına yakın olması önemli detaylar arasındadır. Bu şekilde sürtünme de en az seviyelerde gerçekleşmiş olur.
  4. Bu pompalar mutlaka ilk kullanımdan önce astarlanmalıdır.
  5. Soğuk hava koşulları altında çalışan jet pompalar, donmaya maruz kalabilir. Sıvı donarsa ise genleşir ve bu durum da makinenin gövdesinin kırılmasına sebebiyet verebilir. Doğru hava koşullarında çalışmak önemlidir.

Jet Pompa Fiyatları Nasıldır?

Her pompa çeşidinde olduğu gibi jet pompası fiyatlarını da etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır. Makinenin emiş gücü, debisi, çapı gibi daha pek çok etken pompa fiyatlarını etkileyebilir. Pompa satın almadan önce hangi alanda kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Böylelikle size en uygun olan pompayı seçebilir ve boyut – performans araştırması yapabilirsiniz. Her türlü model ve boyuta göre jet özellikli pompalar fiyat konusunda değişkenlik gösterebilir. En doğru pompa seçimi için kullanılacak alanı göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Pompa marketim sitesinde kaliteli şekilde olan jet pompalar bulabilirsiniz.

  >
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.