x
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Kimyasal Pompaları

Kimyasal maddelerin özellikle de yüksek oranda aşındırıcı ya da uçucu olduğu durumlarda akışkanlıklarını kimyasal pompaları sağlar. Bu pompalar sağlığı etkileyebilen ve ciddi zararlar verebilen maddelerin hatlarda hareketini sağlar. Bu yüzden bu maddelerin aktarımı için mutlaka bu pompalardan faydalanmak gerekir. Ayrıca kimyasallar için olan bu pompalar bu tür maddelerin üretimi içinde kullanılır. Kullanım alanları ise oldukça yaygındır. Endüstriyel binalarda sıklıkla kullanılan bu pompalar güvenlik için gerekli bir pompadır. Kimyasal pompanın kullanılmazsa personellerin sağlığı ciddi tehlike altına girebilir ve çevre kirliliği de oluşabilir. Bu yüzden mutlaka tehlikeli maddelerle çalışırken kimyasalların hareketliliğini sağlayan pompalardan yararlanmak gerekir.

Kimyasal Maddelerin Tehlikesi

Günümüzde pek çok üretim ve endüstriyel alanlarında kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu kimyasal maddeler çevremde insan sağlığı için zararlıdır. Kimyasallar sadece üretim sektöründe değil aynı zamanda temizlik ve hijyen alanlarında da kullanılabilir. Fakat bu alanlarda kullanmadan önce işlem görmesi gerekir. Kimyasal maddeler solunduğunda, insanların merkezi sinir sistemi etkilenebilir. Hatta amnezi ya da kanser gibi ciddi hastalıklara bile sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu tür maddelerle çalışıldığı zaman mutlaka kimyasal pompaları kullanılmalıdır.

Kimyasal Pompalar ile Sıvı Taşıma

Deri ile temasta bulunursa oldukça zarar veren bu maddeler pompalama yöntemiyle taşınmalıdır. Kimyasal maddelerin aynı zamanda arka planda önemlidir. Örneğin bir hidrolik asit ile çalışmakta olan personellerin gözleri, düşmeleri veya solunum sistemleri zarar görülebilir. Bu maddeler oldukça zararlı ve zehirli olduğundan, uçucu maddelerin buharlaşmasını mutlaka en az seviyeye indirmek gerekir. Çoğu zaman bu kimyasallar fabrikalara varillerle veya konteynırlarla taşınmaktadır.Maddelerin kimyasal özellikleri üretim sürecinde seyredilir ve diğer kimyasallar ile katı maddeleri karıştırılır. Bu kimyasallar farklı materyaller ile karıştırıldığı zaman, orijinal kimyasalın geri kazanabilmesi için bir sistemden geçilmesi gerekebilir. Bu durumda da kimyasal pompaları devreye girer. Kimyasallar sağlık ve çevre açısından tehdit oluşturduğu için riskinin azaltılması gerekir. Bu nedenle pompalar bu riski azaltmakta önemli rol oynarlar.

Döner Mili Sızdırmaz Kimyasal Pompası

Kimyasal üretimde kullanılan pompaların geneli için dönen şaftla pompalanan akışkan arasında bir sızdırmazlık mekanizması bulunmalıdır. Bu pompalar için yapılacak en iyi şey salmastra kullanmaktır. Salmastra halkaları kullanıldığı zaman bir takım dezavantajlar de meydana çıkabilir. Bu dezavantaj kimyasalların bir takım alanlarda sorunlara yol açabileceği ısı oluşumudur. Bu sebeple kimyasal pompaları için, sürekli olarak bakım gerekebilir. Salmastra üzerinde bulunan halkalar sıkılmalıdır ve doğal sızıntının en aza indirilmesi gerekir.

Mekanik Contalı Kimyasal Pompası

Daha güvenli bir çözüm yöntemi olan mekanik contalı kimyasallar için pompalar, yaygın olarak kullanılan bir türdür. Mekanik conta, sızdırmazlık yüzeyi oluşturan yaylı bir gerginlik sağlamaktadır. Mekanik salmastra bir yüzeye doğru dönerken, cuntalar ise aşındırıcı bir duruma maruz kalabilir. Tek bir salmaltra kullanılması sonucu ise sızma sıvısı ortaya çıkabilir ve buharlaşarak kimyasalın arka plandaki varlığını artırabilir. Bu durum insan sağlığı ve çevre sağlığı için tehdit oluşturabilecek bir durumdur. Çifte mekanik bir sızdırmazlık sistemi yerinde olduğu zamanlarda kimyasal pompaları yıpranmalardan arızalardan dolayı sıkıntı oluşturabilir. Böylece basınç ya da sıvı seviyesinde maalesef ki bir düşüşe sebebiyet verir. Bu da bir operatör alarmı oluşturacaktır. Pompanın alarm verilmemesi durumunda ise temel conta dışında ikincil conta da bozulabilir. Buda atmosfere kimyasal maddelerin salınmasına sebep olur.

Kimyasal Pompa Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok modelde kimyasallar için pompalar bulunur. Çeşitler arasında; paslanmaz pompalar, havayla çalışan iki diyaframlı kimyasal taşıyan pompalar, standart havayla çalışan iki diyaframlı pompalar bulunmaktadır. Her bir model farklı kimyasal ve çözücüler için uygundur. Tasarımları, yapılırken kullanılan malzemeler ve basınç özellikleri hepsinin farklı olabilir. Bu yüzden kimyasal pompaları satın alırken hangi kimyasal maddelerle çalışacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Pompalar farklı bölümleri, sertlik, sıcaklık sınırları, direnci ya da masraf gibi özelliklerinden değişkenlik gösterebilir. Eğer elinizdeki kimyasal madde için hangi pompayı kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bizlerden destek alabilirsiniz. Pompam Market ailesi olarak sizlere hizmet vermekten her zaman mutluluk duyarız.

Kimyasal Pompaların Fiyatları Nasıldır?

Her pompa çeşidinin farklı görevleri bulunmaktadır. Farklı sektörlerde farklı pompa çeşitlerinden yararlanır. Pompaların tasarımları, üretimlerinde kullanılan maddeler ve basınç özellikleri fiyat konusunda etkileyici olan unsurlardır. Bu yüzden ortalama bir fiyat vermekte doğru olmaz. Kimyasal pompaları için fiyat konusunda en doğru bilgileri almak için firmamıza ulaşmanızı önermekteyiz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.